Opublikowany przez: monika.g 2018-08-25 22:58:05
Autor zdjęcia/źródło: Ubranka dla noworodka wyprawka @ pixabay.com
Wszystkie te malutkie ciuszki, które widzisz w sklepie są takie śliczne, że szkoda ich nie kupić. Zaślepiona burzą ciążowych hormonów z pewnością dałabyś się ponieść i wykupiła pół sklepu z asortymentem dla dzieci. Szkoda tylko, że nie wszystkie z tych ubranek rzeczywiście nadawałyby się dla noworodka. Ochłoń, usiądź i na spokojnie przeczytaj co tak naprawdę Ci się przyda i czego Twoje dziecko będzie potrzebować.
Na pewno maleństwu nie będzie potrzebna kolejna para dżinsowych, sztywnych spodenek czy następna tiulowa sukieneczka, bo w takim stroju noworodek nie będzie miał zbyt wiele okazji występować. Najważniejsza zasada w kompletowaniu pierwszych ubranek dla noworodka brzmi: muszą być wygodne. Dziecko musi czuć się w nich komfortowo, ciepło i bezpiecznie, a Ty musisz mieć możliwość ich szybkiego i łatwego założenia. Takie maleństwo nie lubi się ubierać, a już w szczególności rozbierać. Niestety nie będziesz też miała możliwości przymierzenia mu jakiegoś stroju, bo maluch nie pozwoli Ci na kilkukrotne przebieranie go. Dlatego ubranko najlepiej jak jest rozpinane na całej długości, wykonane z przyjaznych dla delikatnej skóry oddychających i naturalnych materiałów, głównie z bawełny i nie uciskające w pasie ze względu na niezagojony kikut pępowiny.
Niestety do chwili narodzin nie będziecie wiedzieć jakie na wielkość jest Wasze dziecko. Wyliczenia z ostatniego USG w ciąży są bardzo hipotetyczne i zwykle nie pokrywają się z rzeczywistością. Standardowy rozmiar noworodka to 56, ale warto też kupić drugi zestaw ubranek w rozmiarze 62. Jeśli okaże się, że Wasz maluch jest mniejszy to wystarczy podwinąć rękawki i w szpitalu jakoś dacie radę, a później uzupełnicie garderobę w mniejsze ciuszki. Większe zostawicie natomiast na przyszłość. Jeśli jednak Wasz maluszek będzie miał ponad 56 cm to rozmiar 62 sprawdzi się tu idealnie, a mniejsze ubranka oddacie do sklepu lub podarujecie znajomym. Pamiętajcie też, że rozmiar rozmiarowi nierówny i każda firma ma swoją indywidualną rozmiarówkę. Może się okazać, że ubranka kupione w różnych sklepach, ale w tym samym rozmiarze jednak nie są tej samej wielkości.
Body (po 6 sztuk z długim i krótkim rękawem)– W upalne lato przyda się też 1-2 sztuki bez rękawka. Body to najbardziej praktyczna i uniwersalna część dziecięcej garderoby od noworodka aż po kilkulatka. Połączenie bluzeczki z majteczkami dla małych dzieci jest idealne, bo się nie ściąga i nie zawija jak zwykła bluzeczka. Dla noworodka najlepiej wybrać te rozpinane przez całą długość. Łatwiej je założyć niż takie nakładane przez główkę. Wystarczy położyć na nim dziecko i zapiąć. W ten sposób oszczędzasz stresu i sobie, i dziecku. Body to podstawa dziecięcej garderoby. Zakłada się je bezpośrednio na pieluszkę i goły brzuszek maluszka, dlatego powinno być wygodne, bez żadnych metek i zbyt grubych szwów, które mogą uwierać dziecko. Wybieraj też takie z czystej, najlepiej ekologicznej bawełny.
Pajacyki (5-6 sztuk) – To takie całościowe ubranko z długim rękawem i długimi spodenkami ze stópkami. Dla noworodka to idealny strój zarówno na dzień, jak i na noc. Maluszek jeśli nie ulewa to praktycznie się nie brudzi, więc w pierwszych dniach swojego życia może nosić jednego pajacyka w ciągu dnia i nocy. Kolejnego dnia zakładasz następny i w ten sposób oszczędzasz swoje siły i nie stresujesz dziecka w trudnym czasie zaraz po porodzie. Zresztą przez pierwsze tygodnie sama też zapewne będziesz chodzić w piżamie w ciągu dnia i nie ma w tym nic niewłaściwego.
Półśpiochy (4-5 sztuk) – czyli spodenki ze stópkami przydadzą się, gdy już odpadnie pępek. Wcześniej lepiej ich nie używać, bo mogą go podrażniać zbyt mocno uciskając brzuszek. Bardzo wygodne w połączeniu z body. Nie trzeba do nich zakładać skarpetek jeśli jest ciepło, ale można jeśli maluszek mimo ubrania ma chłodne stópki.
Rampersy (2-3 sztuki) –Są to body z krótkim rękawem lub bez rękawka i z krótkimi spodenkami lub długimi tylko bez stópek. Idealnie sprawdzą się latem, bo są kompletnym strojem. Nie trzeba na nie już zakładać dodatkowych krótkich spodenek tak jak na body, więc dają dziecku większą swobodę i ochłodę, nie uciskają też brzuszka.
Śpioszki (1-2 sztuki) – to spodenki ze stópkami na szelkach. Nie są konieczne, ale jeśli chcesz je kupić maluszkowi to zwróć uwagę, żeby były rozpinane w kroku. Nie każde są, a zdejmowanie całych spodenek rozpinanych tylko na ramionach do przebierania nie jest zbyt wygodne. Śpioszki zakładaj na body lub bluzeczkę z długim lub krótkim rękawem.
Bluzki, kaftaniki (2-3 sztuki) – oczywiście z długim rękawem, te z krótkim w przypadku noworodka zupełnie się nie sprawdzą. Nie są one co prawda konieczne, ale mogą się przydać w chłodniejsze dni. Zakładaj je na body lub rampersa. Możesz nosić taką bluzeczkę ze sobą na spacer i założyć maleństwu jeśli uznasz, że jest mu za chłodno.
Ubranka wyjściowe (1-2 komplety) , czyli np. sukieneczka i rajstopki czy body z muszką i eleganckie spodenki. W pierwszym miesiącu życia dziecka raczej nie planuj z nim żadnych wielkich wyjść, ale taki elegancki strój możesz wykorzystać np. na wizytę u lekarza czy odwiedziny najbliższej rodziny lub po prostu do zrobienia ślicznego, pamiątkowego zdjęcia maluszkowi.
Kombinezon (1 sztuka) – ciepły i gruby do codziennych spacerów z maluchem nawet w bardzo zimne dni lub cieńszy np. frotte na wiosnę i jesień. Wybierz taki, który jest rozpinany od szyi do stóp lub chociaż do połowy nogawki. Dzięki temu będzie Ci łatwiej ubrać w niego dziecko. Wystarczy, że rozłożysz go na płasko, położysz na nim malucha i zasuniesz.
Śpiworek (1 sztuka) – niekoniecznie, ale możesz używać go zamiennie z kombinezonem. Możesz kupić śpiworek uniwersalny lub taki, do podróży w foteliku samochodowym ze specjalnymi wycięciami na pasy bezpieczeństwa.
Rękawiczki niedrapki (2-3 pary) – przydatne w szpitalu, ale w domu także. W pierwszych tygodniach życia dziecka nie można mu obcinać paznokci, bo nie są one jeszcze oddzielone od opuszków palców. Rękawiczki chronią jego buzię przed podrapaniem.
Skarpetki (5-6 par) – przydają się zarówno do spodenek bez stópek, jak i ze stópkami. Noworodek zwykle jest bardzo ruchliwy, a jego jeszcze szczuplutkie nóżki i małe stópki przeważnie plączą się w zwykle trochę za dużych spodenkach. Dlatego, żeby dziecko miało wygodniej i cieplej zakładaj mu skarpetki.
Czapeczki (3-4 sztuki) – najlepiej cienkie, bawełniane, które założysz maluchowi w szpitalu zaraz po urodzeniu się, a później w domu wykorzystasz po kąpieli. Noworodek nie musi nosić czapeczki w domu. Pamiętaj też, aby wśród nich znalazły się 1-2 czapeczki do noszenia na dworze. W zależności od pory roku na lato cienką, przewiewną, może być z daszkiem od słońca, a na zimę grubą, z ocieplaną podszewką. Bez względu zaś na porę roku czapeczki najlepiej jak będą wiązane pod szyją i zakrywające uszy dziecka.
Śliniaczki (2-3 sztuki) – tylko tyle na początek, bo zwykle nie są one konieczne od pierwszych dni życia dziecka, a jeśli będą później to zdążysz je dokupić. Warto je jednak mieć na wypadek, gdyby się okazało, że maluszek często ulewa. Ocalą niejedno ubranko od zabrudzenia i dzięki temu unikniesz też konieczności przebierania dziecka po każdym ulaniu czy zaślinieniu.
Ubierając maluszka w domu czy na spacer pilnuj jego właściwej temperatury ciała, żeby go nie przegrzać ani zbytnio wychłodzić. Układ termoregulacji noworodka nie działa jeszcze zbyt sprawnie, dlatego trzeba go regulować ubraniem i temperaturą otoczenia. Dziecko w brzuchu mamy rozwija się w temperaturze ok. 37 st. C, a na zewnątrz brzucha zwykle panuje dużo niższa temperatura. Z tego względu rodzice mają tendencję do przegrzewania dziecka i ubierania go zbyt grubo, żeby nie zmarzł. Maluszek lubi ciepło, ale trzeba go powoli przyzwyczajać do temperatury otoczenia. Dlatego zawsze sprawdzaj czy nie jest mu za ciepło lub za zimno. Będziesz to wiedziała dotykając karku dziecka. Jeśli jest on wilgotny to znaczy, że malec się spocił, bo jest mu za gorąco. Zdejmij mu warstwę ubrania i za jakiś czas znowu sprawdź temperaturę. Jeśli kark dziecka jest chłodny to jest mu za zimno. Okryj malca kocykiem lub załóż dodatkową warstwę ubrania. Odpowiednia temperatura dziecka będzie wtedy, gdy jego kark będzie lekko ciepły.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.